Hoka Torekov-Båstad Söndag är här

Söndagslyx, vad är det för dig? För oss är det en långtur i vacker natur och något gott att äta och dricka. Det är anledningen till Hoka Torekov-Båstad Söndag 28 km. 

Söndag handlar om att njuta och slappna av. Och om att ta del av allt det goda som mathantverkarna på Bjärehalvön har att erbjuda. För det är inte lite som kommer ur den bördiga jorden här vid havet i nordvästra Skåne. På menyn står bland annat lokal ost, kombucha, äppelkaka och alkoholfritt bubbel. Längs vägen njuter du av utsikten över havet och den sköna löpningen på grässtigarna.

– Bjärehalvön har så mycket att erbjuda, den fantastiska naturen och all den goda maten. Vi ser fram emot att kunna erbjuda ännu fler löpare att möta våren på Bjäre. Att vi kan göra det tillsammans med flera duktiga lokala mathantverkare är helt otroligt kul, säger Elisabeth Hansson i tävlingsledningen.

Den nya banan går längs den södra stranden från starten i Torekov och lockar inledningsvis med vidsträckt utsikt över Skälderviken. Efter den kustnära delen möts löparen av två helt andra typer av terräng, först mjuka kullar i Grevie backar och därefter Sinarpsdalens bokskogar. Målgången sker på stranden vid Hotel Skansen i Båstad.

De fyra smakstationerna finns vid Glimminge Plantering, Grevie backar, hos Lindegrens i Sinarpsdalen och i mål. Det kommer bland annat bjudas på ost från Ebbessons Gårdsmejeri, pot-au-feu från Lindegrens och äppelkaka från Kattviks äppelodling, till det bubbel från Beskows och kombucha från Östergård Bryggeri. Hotel Skansens högklassiga kök står för tillagning av Bjäre vichyssoise med ört och potatiscrisp, foccacia och äppelkaka.

– Båstad Turism & Näringsliv är stolta över att stötta Hoka Torekov-Båstads fortsatta utveckling. Att arrangemanget nu adderar ett nytt lopp med fokus på gastronomi känns både spännande och helt rätt i tiden. Det är ett initiativ som både stärker vår destinations profil inom aktiv livsstil och samtidigt lyfter fram det fantastiska lokala mathantverk som finns här på Bjärehalvön, säger Viktor Jepson, destinationsutvecklare på Båstad Turism & Näringsliv.

Lördagsloppet kommer som tidigare att gå längs sin norra sträckning förbi dramatiska Hovs Hallar, och är fortsatt tävlingsloppet för de löpare som satsar på Outnorth Trailtour med mera. De senaste åren har Hoka Torekov-Båstad blivit fullbokat med 1500 löpare på bara några dagar.
 

Tävlingsinfo

Banan

Hoka Kids Run

Träningsprogram

#TOREKOVBÅSTAD

Du springer längs havet, med den salta vinden i ansiktet och de vida vyerna i blickfånget. Känner den friska lukten av saltvatten och tång. Ler åt att korna som betar här har en så vacker arbetsplats.

Nyheter

Ⓒ Hoka Torekov-Båstad

/

Kontakta oss

E-post: [email protected]

Besöksadress

Trailrunning Sweden AB
Hästtorget 6
312 30 Laholm

Copyrights (c) 2020 Torekov-Båstad